
Vernisaj | „Colecționismul românesc de artă în perioada 1948–1989”, la Casa Filipescu-Cesianu
🎨 Expoziția „Colecționismul românesc de artă în perioada 1948–1989” se deschide la Casa Filipescu-Cesianu, Muzeul Municipiului București! 🏛️
🔍 Această amplă expoziție, organizată în parteneriat cu Societatea Colecționarilor de Artă din România (SCAR), va avea loc între 26 iunie – 31 iulie 2026.
🖼️ Veriniajul va avea loc pe 26 iunie 2026, la ora 17:00, aducând împreună lucrări din colecțiile a 25 de colecționari. Aceasta va oferi o perspectivă unică asupra pasiunii și contribuției lor în păstrarea patrimoniului artistic românesc din a doua jumătate a secolului XX.
📚 Proiectul reunește 504 lucrări, dintre care 458 au fost selectate pentru catalog, reflectând diversitatea și bogăția colecționismului privat din perioada comunistă.
💬 Expoziția nu este doar o adunare de opere de artă, ci și o recuperare a unei istorii insuficient explorate, evidențiind rolul esențial al colecționarilor particulari în protejarea patrimoniului artistic.
🗓️ În aceeași zi, pe 25 iunie 2026, la ora 10:00, va avea loc Simpozionul de Istoria Artei Românești „Petre Oprea”, ediția a XIV-a, tot în mansarda Casei Filipescu-Cesianu.
🌟 Evenimentul este realizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: SC Gaz Electro Systems, Aqua Carpatica, Paul, precum și din donațiile membrilor SCAR.
🔗 Detalii și bilete: Facebook Event
Similar events
Strada Sevastopol 21, 010993 București, România
Get directions







![EVE+POL [LIVE], OKTAI, BBUBU, Corvin & Baron P](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.gosomo.app%2Fevents%2F24f6f263-02ea-417e-9a27-e45b6d92b02a%2Fa8e9e984-3e2f-4b29-b048-f4576b7a4a10.webp&w=1200&q=75)